Putnička klasa: Putovanje podzemljem

CEKATE

Sedmo predavanje u sklopu ciklusa putopisnih predavanja “Putnička klasa” pod nazivom “Putovanje podzemljem” održat će se u četvrtak, 26. rujna 2024. godine u 19 sati, u Centru za kulturu Trešnjevka (Park Stara Trešnjevka 1). 

Ulaz je slobodan! 

Predavanje se organizira u povodu 20 godina speleoloških istraživanja Jamskog sustava Crnopac – najduljeg speleološkog sustava Hrvatske i Dinarida. Na putovanje tim čarobnim i jedinstvenim pejzažom podzemlja povest će nas gosti Aida i Teo Barišić iz Speleološkog odsjeka HPK Sveti Mihovil (Šibenik). Ovim predavanjem “Putnička klasa” daje još jedan doprinos obilježavanju 150. obljetnice organiziranog planinarstva u Hrvatskoj. Dana, 23. lipnja 2024. godine

obilježeno je točno 20 godina od pronalaska prvog ulaza i početka istraživanja Jamskog sustava Crnopac. Sustav je nastao povezivanjem sustava Kita Gaćešina – Draženova puhaljka s jamom Oazom u kolovozu 2019. godine i dobio novo ime po planinskom masivu pod kojim se nalazi, a godinu dana kasnije povezan je s obližnjom jamom Muda Labudova. 

Crnopac je područje izvanredne prirodne ljepote, izuzetno okršen teren, labirint dubokih vrtača, strmih grebana i bijelih kukova sa stotinama jamskih i špiljskih otvora koji vode u gustu trodimenzionalnu mrežu podzemnih kanala. S obzirom na svoj položaj u središtu Hrvatske, relativno blage klimatske uvjete i lagan pristup, speleološka istraživanja se mogu poduzimati gotovo tijekom cijele godine. Najveći broj istraživanja je poduziman kroz vikend istraživanja uz koje dodatne dane. U okolini sustava postoji nekoliko drugih velikih špilja kao što su špilja Munižaba (9.911 m), Gornja Cerovačka špilja (4.035 m), Donja Cerovačka špilja (4.058 m), jama Duša (2.781 m), Jama na Javoru (2.060 m) kao i desetine manjih jama s jakim zračnim strujanjima, pa je tako cijeli Crnopac planinsko područje s izrazito velikim speleološkim potencijalom. 

Hrvatska gorska služba spašavanja je posljednjih godina izuzetno koristila pogodnosti ovog poligona za vježbu i unapređivanje tehnika speleospašavanja u Hrvatskoj. Nakon 260 zabilježenih istraživanja u kojima je sudjelovalo više od 400 speleologa iz 60 speleoloških udruga, tijekom noći 15./16. kolovoza 2024. godine četveročlana speleološka ekipa kastavskih i zagrebačkih speleologa koji su se tek vratili iz zahtjevne međunarodne speleološke ekspedicije u jamu Njemicu na Biokovu, su ušli u jamu Vlažna Mađarica dubine 199m i duljine 580m na sjevernim padinama planine Crnopac te su istražujući nove kanale upali u labirint kanala Jamskog sustava Crnopac i tako je sustav dobio svoj novi, šesti ulaz te dosegao ukupnu duljinu od 63.217 m te je sa dubinom od 830m već odavno kako najdulja hrvatska tako i najdulja špilja Dinarskog krša.  
Detaljnije o predavačima: Aida i Teo Barišić, oboje rođeni 1965. godine, a supružnici od 1989. godine, imaju četvero djece i sedmero unučadi te žive u Šibeniku. Speleologijom su se počeli baviti još u osamdesetim godinama prošlog stoljeća kad su i pronašli jedno drugo u Speleološkom odsjeku Planinarskog društva sveučilišta Velebit u Zagrebu. Početkom rata su se preselili u Šibenik gdje su nakon rata i poraća 2003. godine poveli prvu šibensku speleološku školu i sa prijateljima iz HPK Sveti Mihovil osnovali i Stanicu gorske službe spašavanja. Teo je ronio na dnu Lukine jame 1994. godine što je godinama bio svjetski rekord, a 2004. godine je pronašao prvi ulaz u Jamski sustav Crnopac. Bračni supružnici su sudjelovali u stotinama speleoloških istraživanja, općoj i specijalističkoj obuci mladih speleologa i terenskim vježbama HGSS-a, a volonterski obavljaju i administrativne i tajničke poslove svog planinarskog društva te su koordinatori u specijalističkih aktivnosti u Komisiji za speleologiju Hrvatskog planinarskog saveza i Komisije za speleospašavanje HGSS-a. Od otkrića prvog ulaza u Jamski sustav Crnopac vode kabinetsku obradu podataka, slaganje nacrta i vođenje statistike, prezentiranje rezultata istraživanja na raznim speleološkim skupovima na državnoj, europskoj i svjetskoj razini, a i sami su u sustavu zbrojno proveli gotovo cijelu godinu u svojstvu istraživača, edukatora ili članova timova u vježbama i stvarnim akcijama speleospašavanja.  
Putničku klasu organizira Centar za kulturu Trešnjevka u suradnji s izdavačkom kućom Libricon, a uz financijsku potporu Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo te Ministarstva kulture i medija RH. Putničku klasu medijski prate Zabavni radio i portali Punkufer.hr, Metafora.hr i H-alter.org.

PUTNIČKA KLASA ciklus je putopisnih predavanja koji uskače u vlak popularizacije putovanja, ali ne prati nužno trendove. Tijekom 2024. godine u okviru Putničke klase, u dvorani Centra za kulturu Trešnjevka održat će se deset putopisnih predavanja na kojima će gostovati putnici različitih profila i afiniteta, od kojih mnogi iz brojnih razloga do sada nisu bili u fokusu javnosti i medija. Naši gosti – putnici svijet obilaze na razne načine – hodajući, vozeći se na dva kotača ili javnim prijevozima, penjući se po stijenama i planinama ili veslajući po morima, jezerima i rijekama… Inspiraciju za svoja putovanja nalaze kako u najudaljenijim zakutcima zemaljske kugle, tako i u susjednim županijama – destinacija je manje važna, iskustvo, doživljaj i osjećaj je ono što se računa. Svi će oni putem uzbudljivih, inspirativnih i vizualno atraktivnih predavanja s veseljem podijeliti svoja iskustva i doživljaje u dvorani Centra za kulturu Trešnjevka tijekom 2024. godine.

Više informacija: https://cekate.hr/program/putovanje-podzemljem/