Otvorenje izložbe Nenada Gospodnetića FrojleNesputana lakoća igre održat će se u četvrtak, 9. svibnja 2024. u 19 sati u Galeriji Kupola Gradske knjižnice (Starčevićev trg 6, Zagreb).
U glazbenom programu nastupaju Nenad Gospodnetić Frojla (gitara), Franka Margeta (violončelo) i Gospodnetić Singers.
Izložba će biti otvorena do 20. svibnja 2024. godine.
Nenad Gospodnetić Frojla osebujna je pojava našeg kulturnog prostora. Samozatajno i nenametljivo već dugi niz godina gradi svoj kreativni svijet ostavljajući iza sebe brojne tragove ljepote. Kad netko ima obilje talenta i kad se s lakoćom izvrsno snalazi u različitim umjetničkim medijima, onda za njega kažemo da je univerzalan ili renesansni čovjek. Frojla to uistinu jest, ali u njegovu bi slučaju tu, dobro nam znanu sintagmu trebalo malo izmijeniti. Frojla zapravo nije renesansni čovjek, on je ustvari renesansno dijete. Veliko univerzalno dijete. On sklada, pjeva, svira, piše, crta i slika, a sve to čini kroz nesputanu i veselu igru, začudnom stvaralačkom vedrinom i prirodnom lakoćom. Nalazi nadahnuće u dobrohotnoj i neiskvarenoj nutrini koju je u svojih sedam desetljeća uspio sačuvati, usprkos svim zamkama, izazovima i pravilima koja nam svijet odraslih i (pre)ozbiljnih ljudi nameće, a to, moramo priznati, uopće nije mala stvar.
Upravo je tu činjenicu svojedobno naglasio i veliki Picasso, rekavši da su sva djeca rođena kao umjetnici, ali mali broj njih to i ostane. Frojla se, dakle, neopterećeno igra. Vođen nepogrešivim unutarnjim instinktom, slika, crta i piše. Njegove ruke slušaju ono što mu govori srce. U takvom poretku stvari krajnji učinak jednostavno mora biti snažan, autentičan i zanimljiv slikarski svijet.
Tako se u njegovim radovima mogu pronaći raznovrsni likovni elementi i načini rada, jarke boje, taktilne teksture, razigrane linije, neobična i inovativna slikarska rješenja čija je glavna i jedina svrha što uvjerljivije prikazati one osebujne i pomalo luckaste ideje što ih je iznjedrila umjetnikova mašta. Ima tu i nadrealizma, veselog ludizma, pomaknute figuracije i zavodljive apstrakcije. Danas se takav način rada klasificira i kao autsajderska umjetnost, umjetnost izvan uobičajenih akademskih i poznatih okvira. Slikarstvo je to u kojem je jedino pravilo ono da nema nikakvih pravila. Na toj razini slobode i neopterećenosti mnogi od nas mogu biti pomalo i zavidni. Cijeli Frojlin slikarski opus naprosto pjeva o tome koliko je važno sačuvati ono iskreno, nevino, naivno i dječje u sebi. Nenad Gospodnetić Frojla u tom nam smislu može biti divan učitelj.
Hrvoje Marko Peruzović