O GALERIJI ZOJA DUMENGJIĆ
Galerija Zoja Dumengjić je jedinstven projekt koji istražuje nove mogućnosti pristupa publici sagledavajući pritom funkcije same umjetnosti unutar zdravstvenog sustava i doprinos kulture i umjetnosti zdravlju.
Riječ je o zajedničkom projektu Hrvatske udruge likovnih umjetnika Split i Kliničkog bolničkog centra Split, a sama ideja je proizašla iz 41. Splitskog salona naziva „Ne posve izgubljeni jedni za druge“, kojeg je kurirala Ivana Meštrov u suradnji s Anom Janevski.
Potpisom memoranduma o suradnji između Julija Meštrovića, tadašnjeg ravnatelja KBC-a Split i Vice Tomasovića, tadašnjeg predsjednika HULU-a, 14. veljače 2022. svečano je otvorena Galerija Zoja Dumengjić. Galerija je nazvana u spomen arhitektice Zoje Dumengjić čije je kapitalno djelo upravo projekt bolnice u Splitu koji datira iz 1951. godine.
Uz izložbeni dio, u sklopu programa, održavaju se i radionice umjetničko-terapijskog karaktera, umjetnička istraživanja te popratni diskurzivni program.
REALIZIRANI PROGRAM 2022-2024.
Program Galerije Zoja Dumengjić prvenstveno je namijenjen pacijentima, zaposlenicima, posjetiteljima i ostalim korisnicima Kliničkog bolničkog centra – Split.
Dosadašnji program Galerije Zoja Dumengjić (2022.–2025.) osmislio je kustoski kolektiv u sastavu: Ivana Meštrov, Duška Boban, Neli Ružić te aktualni predsjednik/predsjednica HULU-a (Vice Tomasović do 2023. i Ana Bratić od 2023.).
Program galerije započeo je 15. veljače 2022. godine, na Dan bolnice, otvorenjem izložbe “Retropolis II :: Naše zdravlje je u našim rukama”. Ovaj projekt proizašao je iz umjetničkog istraživanja koje su provele umjetnice Stella Leboš, Luana Lojić i Maja Marković, zajedno s kulturnom i urbanom antropologinjom Sonjom Leboš, u produkciji Udruge za interdisciplinarna i interkulturalna istraživanja (UIII). Izložba, kao i istraživanje koje joj je prethodilo, inspirirani su radom arhitektice Zoje Dumengjić (1904.–2000.), koja je ostvarila niz značajnih arhitektonskih projekata, pretežno javne namjene, s posebnim naglaskom na zdravstvenu arhitekturu.
Nakon otvorenja galerije otvorio se put za prostorne instalacije u bolnici Firule. Svaki od radova je na određeni način propitivao pitanje zdravlja, brige, prostornu i arhitektonsku baštinu moderne.
Do kraja 2022. godine predstavljeni su radovi „EMOJI SKENER 2.0“ Vitra Drinkovića, „Bez naziva (Arhiv Omiš: Dom zdravlja)“ Viktora Popovića, „ZRNO-19“ Duške Boban, „Bez naziva“ Dine Bićanića te „Ekvilibrij“ Palmine Roglić.
Program 2023. godine u Galeriji Zoja Dumengjić predstavio je grafički ciklus „Male Milosti“ Kristine Restović, umjetničku intervenciju Neli Ružić „Popravljanje vremena“, koja se sastojala od popravljanja satova u hodnicima i na odjelima bolnice, te rad Maje Marković „Stanje od papira“, posvećen arhitektici Zoji Dumengjić. Program je uključivao i gostovanje liječnika i umjetnika Mateja Kneževića, koji je održao javno predavanje u kongresnom centru KBC-a, a u bolnici postavio umjetničku intervenciju „Savršena ponašanja / Perfect behaviours“.
U 2024. godini umjetničke intervencije bile su usmjerene na unapređenje bolničkog interijera, čineći ga ugodnijim za pacijente, zaposlenike i posjetitelje, uz naglasak na terapeutski učinak umjetnosti i podršku pacijentima. Ana Elizabet postavila je fotografije neba i tegle s biljem u hodniku bolnice, dok je Marieta Vulić oplemenila hodnik psihijatrijskog odjela intervencijom „Od noćas bez tegoba”.
U sklopu 42. Splitskog salona, u suradnji s Parkovima i nasadima, Marieta Vulić je realizirala i hortikulturnu akciju sadnje biljaka u dvorištu psihijatrijskog odjela. Ivana Pipal predstavila je rad „Stanja”, seriju crteža emotivnih stanja na zidu bolnice, a program je zaključen radionicom animacije na dječjem odjelu KBC-a, koju je osmislila i vodila Katrin Novaković.
Većina umjetničkih intervencija izvedenih unutar galerije “Zoje Dumengjić” ostaju trajno prisutne, čineći stalni postav koji se kontinuirano nadopunjuje i razvija. Tako se prostor bolnice neprestano oplemenjuje, a postav galerije iz godine u godinu obogaćuje novim radovima, stvarajući dugoročnu platformu za interakciju između suvremene umjetnosti i svakodnevice bolničkog života.
NAJAVA PROGRAMA ZA 2025. GODINU
Tijekom 2022., 2023. i 2024. godine predstavljeni su radovi umjetnika koji su odgovarali tematskim smjernicama brige, solidarnosti, cijeljenja i povezivanja s arhitektonskom strukturom bolnice. Program za 2025. godinu usmjeren je na umjetničko-istraživački koncept te valorizaciju praksi na razmeđi medicine i umjetnosti.
Istraživački dio programa u 2025. godini vodi stručni tim u sastavu Ivana Meštrov, Sonja Leboš i Dalibor Prančević. Cilj ovog dijela programa je izdavanje publikacije posvećene interakciji između umjetnosti i medicine, koja će dokumentirati dosadašnje umjetničke prakse Galerije Zoja Dumengjićte uključiti znanstvene i kustoske reference na ostale relevantne primjere integracije umjetnosti unutar medicinskih institucija, omogućujući široj javnosti i stručnjacima dublje razumijevanje veze između umjetnosti, arhitekture i zdravlja.
Umjetnički dio programa u 2025. godini predstavit će radove tri renomirane hrvatske umjetnice – Nine Bačun, Glorije Lizde i Sandre Sterle. Njihove umjetničke intervencije unutar bolničkog prostora bit će usmjerene na istraživanje tema identiteta, skrbi i emocionalnog zdravlja.